Elcykel tilbud

20 elcykler på tilbud fra 2 webshops · fra 10.990 kr.

Kort svar: elcykel tilbud i dag

Den billigste af de 20 elcykler på tilbud, vi har tjekket i dag, er Momas Balance Lite til 10.990 kr. hos E-Wheels. Vi har tjekket 20 elcykler på tilbud hos 2 danske webshops. Priserne går fra 10.990 kr. til 24.998 kr., og 17 af dem har centermotor.

  1. BilligstMomas Balance Lite til 10.990 kr. hos E-Wheels. Navmotor 55 Nm · 630 Wh · Lav indstigning.
  2. Billigst med centermotorMomas Jason+ 2025 til 11.990 kr. hos E-Wheels. 70 Nm og 630 Wh.
  3. Lav indstigning og centermotorMomas Balance+ til 14.490 kr. hos E-Wheels. 70 Nm og 630 Wh.
  4. Mest batteri for pengeneMomas Eywa Ultra til 21.990 kr. hos E-Wheels. 1.440 Wh, 15 kr. pr. Wh.

Seneste pristjek

Skrevet af RedaktionenOpdateret Sådan tjekker vi

Alle 20 elcykler på tilbud

Sammenlign i tabel

Viser 20 af 20

2 nedsatte elcykler er ikke med i dag. Se hvorfor
  • Momas Jason Pro: udsolgt online
  • Momas Wayfarer+ SUV: udsolgt online

Sammenlign elcyklerne på tilbud

Alle 20 elcykler i én tabel. »Kr. pr. Wh« er prisen delt med batteriets størrelse: jo lavere, jo mere batteri får du for pengene. Momas Eywa Ultra er bedst med 15 kr. pr. Wh.

Elcykler på tilbud sammenlignet
ElcykelPrisMotorBatteriKr. pr. WhIndstigningButik
Momas Balance Lite10.990 kr.Navmotor 55 Nm630 Wh17LavE-Wheels
Momas Nova Lite10.990 kr.Navmotor 55 Nm630 Wh17MellemE-Wheels
Momas Jason+ 202511.990 kr.Centermotor 70 Nm630 Wh19HøjE-Wheels
Momas Balance+ Belt Drive13.990 kr.Navmotor 55 Nm630 Wh22LavE-Wheels
Momas Balance+14.490 kr.Centermotor 70 Nm630 Wh23LavE-Wheels
Momas Balance Pro15.490 kr.Centermotor 80 Nm750 Wh21LavE-Wheels
Momas Summit15.490 kr.Centermotor 100 Nm603 Wh26HøjE-Wheels
Momas Jason Pro+ SUV15.490 kr.Centermotor 90 Nm750 Wh21HøjE-Wheels
Momas Nova SUV15.990 kr.Centermotor 80 Nm750 Wh21MellemE-Wheels
Momas Eywa+17.990 kr.Centermotor 115 Nm960 Wh19LavE-Wheels
Momas Neutron SUV17.990 kr.Centermotor 115 Nm960 Wh19LavE-Wheels
Kalkhoff Image 3 Advance 540Wh (demo)19.998 kr.Centermotor 75 Nm540 Wh37LavDania Bikes
Momas Eywa Ultra21.990 kr.Centermotor 115 Nm1.440 Wh15LavE-Wheels
Momas Wayfarer Ultra21.990 kr.Centermotor 115 Nm1.440 Wh15MellemE-Wheels
Kalkhoff Image 3 Advance 540Wh22.998 kr.Centermotor 75 Nm540 Wh43LavDania Bikes
Kalkhoff Image 3 Advance 29Di 540Wh22.998 kr.Centermotor 75 Nm540 Wh43HøjDania Bikes
Kalkhoff Image 3 Excite 600Wh (demo)23.750 kr.Centermotor 75 Nm600 Wh40LavDania Bikes
Kalkhoff Image 3 Excite 600Wh24.998 kr.Centermotor 75 Nm600 Wh42LavDania Bikes
Kalkhoff Image 3 Excite 29Di 600Wh24.998 kr.Centermotor 75 Nm600 Wh42HøjDania Bikes
Bianchi T-Tronik C 8.2 Belt24.998 kr.Centermotor 75 Nm600 Wh42–Dania Bikes

Sådan vurderer vi priserne

Den største besparelse i dag er 13.900 kr. på Momas Summit, 47 % under E-Wheels' førpris. Vi regner kun en besparelse ud fra butikkens egen førpris. Er den overstregede pris vejledende, viser vi prisen uden besparelse. En førpris siger ikke, om prisen er lav andre steder.

Priser og lager hentes igen, når siden er over 6 timer gammel. En cykel forsvinder fra listen, når den ikke længere er sat ned eller ikke kan bestilles, eller når vi ikke har tjekket prisen inden for 48 timer. Sådan tjekker vi

3 ting du skal tjekke, før du køber en elcykel på tilbud

  1. Motoren: centermotor eller navmotor

    En centermotor sidder ved pedalerne og trækker gennem kæden. Den føles mest naturlig op ad bakke, især med en momentføler, der hjælper i takt med, hvor hårdt du træder. En navmotor sidder i hjulet, er billigere og kræver mindre vedligehold.

  2. Batteriet: Wh er tanken

    Batteriets størrelse i Wh afgør, hvor langt du kommer. Butikkernes egne tal for forventet rækkevidde ligger på 95–115 km for cyklerne på listen. Kører du over 20 km hver vej, så vælg mindst 630 Wh.

  3. Rammen og stand: indstigning, størrelse og demo

    Lav indstigning er lettest at stige på, også med en taske på bagagebæreren. Tjek højdeintervallet for størrelsen, før du køber; det står på butikkens side. En democykel er en prøvecykel, som butikken sælger billigere. Spørg butikken, hvad den er kørt, og hvad der gælder for garantien.

Spørgsmål om elcykel tilbud

Hvad er bedst på en elcykel: centermotor eller navmotor?

En centermotor er bedst, hvis du kører op ad bakker eller langt, fordi den trækker gennem gearene. En navmotor er billigere og kræver mindre vedligehold. 17 af de 20 elcykler på tilbud i dag har centermotor; den billigste er Momas Jason+ 2025 til 11.990 kr. hos E-Wheels.

Kan man købe en demo-elcykel billigere?

Ja. Der er 2 democykler på tilbud i dag hos Dania Bikes, fra 19.998 kr. Kalkhoff Image 3 Advance 540Wh koster 19.998 kr. som demo og 22.998 kr. som ny. En democykel er en prøvecykel, så spørg butikken, hvad den er kørt, og hvad der gælder for garantien.

Hvornår er der flest tilbud på elcykler?

Flere butikker sætter elcykler ned i efteråret, når sæsonen slutter, og igen til Black Friday i november. Flest søger efter elcykel-tilbud fra marts til maj og i august. Listen her viser kun tilbud med en pris, vi har tjekket inden for de seneste 48 timer.

Sådan er siden opdateret

  • Seneste pristjek hos E-WheelsFra E-Wheels' produktfeed; hentes igen, når siden er over 6 timer gammel
  • Seneste pristjek hos Dania BikesFra Dania Bikes' produktside; hentes igen, når siden er over 6 timer gammel
  • SpecifikationerFra butikkernes produktsider

Listen er sorteret efter pris, og ingen butik kan betale sig til en bedre plads. Når du køber via vores links, kan vi få provision; det koster ikke dig noget. Sådan tjener vi penge